BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM - 5 

baskes-etiket_5842313221

BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM - 5 

 

 BASKES NEDİR?

Dijital baskı makinalarında basılan ürünlerin, yine aynı makinada veya optik okuyuculu folyo kesim makinalarında sadece ürün kalacak şekilde etrafındaki fazlalıkların  kesilme işlemi ile yapılan baskı tekniğidir. Baskes sistemi Daha çok ufak ölçülü az adetli  ürünler için tercih edilse de büyük ölçüler içinde bu sistem kullanılmaktadır. 

BASKES NASIL YAPILIR 

   Grafik tasarım işlemleri bittikten sonra ürünün baskı makinası gönderilmesi ile işlem başlar. Baskı makinasının baskes özelliği var ise baskıyı yaptıktan sora kesiminide yapar ve çıkarır. Baskes özelliği yok ise baskı makinasından çıkarılan ürün optik okuyuculu folyo kesim makinasına yerleştirilir. Baskının dizim şekline göre hazırlanmış şablon ile kesimi yapılır ve çıktıktan sonra etrafındaki fazlalıklar alınır işlem tamamlanmış olur. Baskeste mürekkebin cinsi ve türü ayırt edilmez. Sonuç olarak kesilecek olan folyo olduğu için mürekkebin bir önemi yoktur.

BASKESTE NE TÜR MALZEME KULLANILIR?

Baskes adındanda anlaşılacağı üzere baskı folyosu üzerine yapılan baskı işleminden sonra yapılan kesim işlemidir. Geri kalan bütün folyoların kesim işlemi folyo kesim sınıfına girmektedir. Renkli folyo, Gümüş Yaldız Folyo, Metalize Folyo v.b. gibi

BASKES NASIL KORUNUR?

Dış mekan baskı makinalarında yapılan baskısının korunmaya ihtiyacı yoktur. Sadece ömrünü uzatmak amacı ile laminasyon çekmeyi öneririz. Fakat içmekan baskı makinaları su bazlı olması sebebi ile yapılan baskıya mutlaka laminasyon çekmekgerekmektedir.

Bas Kes Kullanım Alanları

  • Tekstil malzemeri üzerine tshırt pantolon mont v.s.
  • Ham bez üzerine görsel uygulamalarında
  • Sticker üretimlerinde
  • Etiket imalatında, etiket baskı ve kesimlerinde
  • Kuşe kağıt ve karton kesimlerinde
  • Hobi çalışmaları ve kalem çizimlerinde
  • Şirket içi etiket üretimi ve her türlü yönlendirme işaretlerinde
  • Ana okulu ve okul eğitimlerinde
  • Firma ve ofis etiket çözümlerinde

Baskes baskı tekniği tekstil sektöründede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Küçük adetli işlerde ve koyu zemin kumaş seçeneklerinde sıklıkla kullanılan baskes pratik bir baskı tekniğidir.Ham bez çanta bez çanta üretiminde de tercih edilen baskes alternatif bir baskı seçeneğidir.

img