BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM - 3

Untitled-1

BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM - 3

EMPRİME BASKI NEDİR ?

 Emprime baskı tekniği ilk çıkan baskı çeşitlerindendir. Emprime kalıp ve ipek ile yapılır. Öncelikle baskı alanı kadar bir kalıp hazırlanır ve sonra bu kalıpa gergin olacak şekilde ipek döşenir. Emprime baskı için artık kalıp hazırdır. Bu aşamadan sonra basılacak olan logo veya deseni polyester ya da asetat kağıdına çıkartılır ve kalıpa yerleştirilir. Bu aşamadan sonra emprime boyası kalıbın üzerine dökülür ve rakle ile baskıya geçilir. Emprime baskılar da resim baskısı yapılamaz. Tram efekleri verilerek Degrade yani renk geçişleri yapıllabilir.Bu baskı türü emprime baskı da sadece standart renkler basılır. Renk sayısı makine parkürüna bağlıdır..

EMPRİME BASKIDA KULLANILAN BOYA ÇEŞİTLERİ

Basılı tekstil mamullerinin üretimi çok sayıda teknik ve özellikle moda kaynaklı gelişmelerden etkilenmektedir. Moda kaynaklı gelişmeler çoğu kez üretimde kısa dönemli değişmeleri zorunlu kılmaktadır. Pigment renklerle yapılan baskıların son yıllarda yaygınlaşmasında pigment renklerin aşağıda sıralanan avantajları etkili olmuştur.

 • Baskı yöntemleri basittir. Pigment renk, binder vasıtasıyla life bağlandığından baskı sonrası kurutma ve fikse işlemleri baskının tamamlanması için yeterlidir. Baskıdan sonra yıkamaya gerek olmaması, makina parkı, zaman, enerji ve su açısından önemli tasarruflar sağlamaktadır.
 • Uygulaması kolay ve üretim hızı yüksektir.
 • Lif ile renk arasındaki afinite oranları bir rol oynamadığından lif karışımları için aynı yöntem kullanılabilir.

Pigment baskının avantajları;

 • Baskı sonrası yıkama işlemine gerek olmaması en az maliyet ve makina parkı ile baskının yapılmasına imkan tanır.
 • Baskı öncesi ve sonrası renk değişimi olmaması baskı yapıldığı anda son renklerini görebilmeyi mümkün kılar. Hataların tespiti açısından bu çok önemlidir.
 • Pigmentlerle baskıda, aynı varyasyonda baskı hızı rakle basıncı gibi faktörlerle renk farklılığı oluşumu riski çok azdır.
 • Proses esas itibarı ile basit ve emindir.
 • Pigmentler kumaş üzerindeki absorbsiyon düzgünsüzlüklerini örterler ve her iki lif pigmenttarafından eşit şekilde örtüldüğünden farklı lif oranlarına  sahip kumaşlarda kullanılabilirler.
 • Baskılar keskin kontürler gösterirler ve renk imkanları sınırsızdır.
 • Hiç yıkama gerektirmediklerinden çok hassas materyalleri basmakta mümkündür.
 • Baskı maliyetleri düşüktür ve uzun ömürlüdür.

      Ham bez kumaşlara uygulanan baskı çeşitlerinden biride Emprine baskıdır..Renk sınırlaması olsa da Doğa dostu ham bez çanta üzerinde uygulanan en kaliteli ve uzun ömürlü olan baskı tekniğidir. Tersten ütüleyerek 30 C derece yıkanması Bez çantaların ömrünü uzatmaya yeterlidir.Pigment ,plastik baskı türleri kullanarak çantalara uyguladığımız desenler sayesinde bez çantalarınız daha albenili ve dikkat çekici bir görünüm kazanır.

Detaylar için lütfen bize ulaşınız.

Hemen Arayın: 0(212) 610 59 93

E-Posta: [email protected]

img