BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM -1

Untitled-1

BEZ ÇANTAYA UYGULANAN BASKI TEKNİKLERİNİ TANIYALIM -1

OFSET BASKI NEDİR ,NASIL UYGULANIR ?

En yeni baskı tekniklerinden biri olan ofset baskıda, basılmak istenen görsel, yağ bazlı bir mürekkep ile yüzeyi düz hale getirilmiş bir kireçtaşı üzerine çizilmektedir. Bu işlemin arından uygulanan özel bir çözelti, görselin yer almadığı yerler tarafından emilir ve görseli oluşturan yağlı bölgelere nüfuz etmez.

   Düz bir baskı tekniği olan ofset baskıda elle hazırlanan ya da fabrikasyon kalıplar kullanılır. Fabrikasyon kalıplarda maliyet biraz daha yüksek olsa da elle hazırlanan kalıplara göre kalite daha yüksek olur. Diğer bir deyişle ofset baskıda fabrikasyon kalıp tercih etmek, baskının daha kaliteli olmasını sağlar.

    Sağladığı düşük maliyet ve yüksek baskı hızı gibi avantajları sebebiyle, her ne kadar geç geliştirilen bir baskı sistemi olsa da, ofset baskı günümüzde tüm dünyada en sık kullanılan baskı sistemidir. Bu baskı sisteminde “suyun yağ bazlı mürekkeple karışmaması” prensibi temel alınmaktadır. Kullanılan baskı kalıbında, basılacak kısımlar ile basılmayacak kısımların eşit yükseklikte olması sebebiyle “düz baskı sistemi” ya da “endirekt baskı sistemi” olarak da adlandırılır. Bu baskı sisteminde kullanılan ve farklı metallerden yapılan kalıpların yüzeyi, ışığa son derece duyarlı emaye isimli madde ile kaplıdır. Emaye isimli bu madde mürekkebi tutmakta ve suyu itmektedir. Bu sebeple ofset baskı sisteminde büyük bir önem taşır.

Ofset baskı makinesi bir defada renkli baskı yapabilir çünkü basılacak her renk için ayrı bir baskı birimine sahiptir. Mavi, kırmızı, sarı ve siyah, diğer tüm renklerin elde edilmesi için kullanılır. Kullanılacak baskı kağıdı bu renk birimlerinden geçer. Baskı işleminde kullanılan aktarıcı işlevli merdaneye, baskı jargonunda blanket adı verilmiştir. Esnek bir yapıya sahip olan blanket, kâğıda ve bez bastırıldığı sırada esneme eylemini gerçekleştirir ve dolayısıyla hem kağıtla hem de baskı kalıbı ile temas halindedir. Kalıp ise hem su hem de mürekkep merdanesine değmekte, baskı yapılacak yere mürekkebi baskı olmayacak yere de suyu almaktadır. Demin bahsetmiş olduğumuz emaye kaplı alanlar mürekkebi aldıktan sonra mürekkepli yerler blanket’e aktarılmaktadır. Baskı yapılacak alandaki mürekkep kalıp üzerinde düz görüntülüdür ancak blanket’e ters olarak geçmektedir. Daha sonra blanket’teki bu ters görüntü, baskı kazanı ve blanket kazanı arasında geçen kağıda veya beze  düz olarak basılmakta ve baskı işlemi bu şekilde sona ermektedir. Bizde firma olarak ürettimini yaptığımız Bez çantalara,Ham bez çantalara ,Tela bez çantalara Ofset baskı tekniğini kullanmaktayız.Sonsuz renk geçişleri ile istediğiniz baskı görselini bez çantalar üzerinde görebilir tanıtımınız yapmak istediğiniz logolarınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz..

Bez çanta ,Ham bez çanta,Tela çanta,Promosyon çanta ,İpli bez sırt çantası,Laminasyonlu çanta ,Bez ayakkabı torbası ve Ham bez kese gibi geniş ürün yelpazemizle hizmetinizdeyiz.

Detaylar için lütfen bize ulaşınız.

Hemen Arayın: 0(212) 508 44 32

 

img