BEZ ÇANTA YAPIMINDA KULLANILAN KUMAŞLAR

canvas

BEZ ÇANTA YAPIMINDA KULLANILAN KUMAŞLAR

Bez çanta yapımında kullanılan geri dönüşüme uygun doğa dostu kumaşlara bazı örnekler...

1- KENEVİR

Bu bitki insanı hem doyuran, hem giydiren, hem barınak sağlayan, hem de doğal güzellik ürünleri yapımında kullanılan tek bitkidir. Kumaş olarak nefes alabilir, ısıtan, nemi geçirmeyen, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bez çanta yapımında kullanılan kenevir kumaş çok dayanıklıdır kullanıldıkça ve yıkandıkça yumuşar. Kullanım süresinin sonunda doğada çözünebilir. Bitki olarak fazla su istemez. Yetiştiği toprağın besinlerini çekmek yerine toprağı besleyen bir bitkidir.

2- KETEN

Son zamanların en çevre dostu kumaşlarındandır. Çevre dostu olması yanında geri dönüşüme uygun bir kumaş türüdür. Bez çanta yapımında da kullanılan keten kumaş ,kumaş olarak nefes alabilir, dayanıklı, hafif, emici, antimikrobiyel, güve itici, serin tutan, pamuktan farklı olarak vücut ısısını düşüren özelliklerdedir. Sürdürülebilirlik açısından pamuktan az suya ihtiyaç duyar, gübre ve pestisit gerektirmez ve doğada çözünebilir.

3- PAMUK

Pamuk doğal olmasına ve doğada çözünebilir olmasına karşın çevresel açıdan en talepkar ürünlerden biridir. Pamuk tarımında dünyadaki böcek ilaçlarının (insektisit) % 25’i ve pestisitlerin % 10’u kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gelişmekte olan ülkelerde 20.000 kişi konvansiyonel tarımla yetişen pamuk üzerine püskürtülen kimyasallar nedeniyle kanser ve düşükten hayatını kaybediyor. Pamuk bitkisi ayrıca çok fazla su tüketiyor ( bir t-shirt için 700 galon su) ve çevreye büyük bir yük getiriyor. Pamukta organik üretimin yaygınlaştığını görüyoruz ama bu su meselesini çözmüyor.

4- BAMBU

Bambu bitkisinden elde edilen doğal liften yapılır. Çok dayanıklıdır, nem itici özelliktedir. Doğada çözünür, yetişmesi için çok az su gerekir, gübre ve pestisit gerekmez. Bu olumlu özelliklere rağmen bambudan kumaş elde etme işlemi kimyasal olarak çok yoğun bir işlemdir ve atığı çoktur. Bu yönden bambu göründüğü kadar sürdürülebilir değildir.

5- DERİ

Hayvanlardan elde edildiği için sürdürülebilir olmadığı düşünülür. Aynı zamanda çok toksik işlemlerle üretiliyor. The Leather Working Group (Deri Çalışma Grubu) daha sürdürülebilir, çevre dostu maddelerle üretilen, doğal boyalarla boyanan ve sularımızı kirletmeyen şekilde deri üretilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Deride geri dönüşüm yaygınlaşıyor ayrıca Pinatex ve mantar gibi bitkisel deri üretimi de söz konusu. Bez çanta yapımında aksesuar olarak kullanılan deriler çanta kulpları ,etiket küçük cepler olarak bez çantalara hareket katıyor .

img