BEZ ÇANTA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

bez-canta-slider-2

BEZ ÇANTA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

 Çantalar kıyafetlerimizi tamamlayan en önemli aksesuardır. Günlük hayatta ihtiyacımız olan tüm malzemeleri içinde taşıdığımız ve her gün kullandığımız için çok hızlı kirlenip yıpranabilir. Sadece önemli günlerde kullandığımız özel çantalarımıza ise ayrıca değer veririz. Kumaş özelliklerine, dokularına, renklerine, çeşitlerine göre çantaların bakımının da farklı olması gerekir. Çantalarınızı daha uzun süre kullanabilmeniz için Farklı çanta türlerine özel temizlik ve bakım önerilerini senin için derledik.

BEZ ÇANTA TEMİZLİĞİ 

Bez çanta belki de en çok tercih edilen, günlük kullanıma en elverişli çanta türüdür. Çamaşır makinasında yıkanabiliyor olması da avantaj sağlar. Bez çanta temizliğinde çamaşır suyu aspirin gibi sert içerikli deterjanlardan uzak durmalısın. Bu tarz ürünler bez çantanın dokusunu bozup yıprandırabilir , rengini soldurabilir. Çamaşır makinesinde ortalama bir derecede çok yüksek devirde sıkmadan yıkayabilirsin. Ovarak yapılan temizlik lekeyi daha da dağıttığı için, nemli bir bezle lekenin üstüne tampon yapılması temizliği kolaylaştıracaktır. Baskılı olan her bez çanta makina yıkamasına uygun olmayabilir. Bu tarz çantaları ters çevireren suya bastırma yolu ile yıkayabilirsiniz. Baskılı çantalara ütü yaparkende dikkat etmeniz gerekir. Bez çantaları ters çevirerek baskı alanını düşük ısı ile ütü yapabilirsiniz.

HASIR ÇANTA TEMİZLİĞİ

Yaz aylarının vazgeçilmezleri hasır çantaların temizliğinde, doğal yapısına zarar verecek kimyasallardan kaçınılması gerekir. Hasır çantaların ömürlerini uzatmak için su ile temas ettirmemelisin. Temas ederse suyu içine çeker ve küflenmeler oluşur. Nemli beze damlatılan birkaç damla sirke, hasır üzerindeki lekelerin kolayca temizlenmesini sağlayacaktır. Bir diğer yöntem ise tuzlu su ile temizlemedir.

img