BEZ ÇANTA İLE REKLAMINIZ HER YERDE

bez-canta

BEZ ÇANTA İLE REKLAMINIZ HER YERDE

Son zamanlar da geri dönüşümlü doğa dostu olan ve atık daha sık kullanılmya başlayan  bez çanta  çeşitleri reklam sektörünün en popüler ürünü olamayı hak etti. Bu başarının sahibi bez çantaların neden tercih edildiğini bilmek ister miydiniz ? İşte detaylar ...

Naylon ve plastik poşetler yıllardır hayatımızda .Evimizde, mutfağımızda,manavımızda, giydi alışverişlerimizde, fırınımızda,market alışverişlerimizde kısacası yaşamımızın büyük bir bölümünde.Dünyada 1 yılda 500 milyar 1 trilyon arası naylon poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu oran gerçekten ürkütücü.Peki kullanılan bunca naylon, plastik poşet nereye gidiyor, doğa da nasıl yok oluyor hiç merak ettiniz mi ? Bir plastik poşetin  doğadan tamamen yok olması için karada 800 yıl, denizde ise 400 yıl gibi bir zaman geçmesi gerektiğini düşünürsek ortaya göz ardı edemeyeceğimiz bir çevre kirliğini ve doğa katliamı çıktığını göreceksiniz.Plastik poşetlerin verdiği zarar sadece çevreye verdiği zararla kalmıyor, insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan sağlığını tehdit ediyor. Bu tehlikenin farkında olunmasına rağmen neden hala poşetten ve naylondan vazgeçilmediğini düşünürsek bunun sebebi maliyetinin ucuz olaması diyebiliriz.Bir kez daha insan sağlığı ve doğa maliyet hesabına yenik düşüyor.

Son yıllarda çıkan yasalarla beraber plastik poşetleri yavaş yavaş hayatımızdan çıkarmaya başladık.Bazı ülkelerde plastik poşetlerin doğaya ve insan sağlığına olan zararını azaltmak amacı ile naylon poşetlerin kullanımlarına yasalar getiriliyor yada poşetler kullanıcıya ücretli olarak satılıyor. Artık bizim ülkemiz Türkiye'de de çoüğu market zinciri doğada yok olan bez çantalar kullanmaya başladı . Çıkan yasa ile bu poşetler kullanıcıya ücret karşılığı veriliyor.Bu sayede poşet kullanımının azaldığı görülüyor. 

Plastik poşet üretiminde kullanılan Polietilen adında bir termoplastik kullanılır.Bu petrol türevli polietilen çevreye ,doğaya ve insan sağlığına zararlı bir maddedir. Plastik poşetler içinde saklanan gıdalar uzun zaman sonunda besin değerini kaybettiği gibi  poşetteki zararlı maddelerden de etkilenirler. Bu üretilen plastik poşetlerin doğadan yok olması yukarıda da söz ettiğimiz gibi yüzyıllar sürüyor. Tüm bu yüzyıllar boyunca plastik poşetlerin temas ettiği  kimyasallar da denizlere ve toprağa geçerek canlı yaşamını ve toprağın verimliliğini ve kalitesini düşürüyor. Toprağa ulaşan bu kimyasallar tohumlara geçerek direk insan sağlığını etkiliyor. Plastik poşetlerin imhası sırasında açığa çıkan zararlı gazlar çevreye büyük zararlar veriyor.

Dünyayı daha yaşanılır kılmak için çevre kirliliğinin önüne geçmemiz şarttır. Buna gündelik alışkanlıklarımızı değiştirerek başlayabiliriz. Hemen hemen hayatımınız her alanında karşımıza çıkan plastik poşet kullanımını en aza indirerek büyük bir farkındalık yaratabiliriz. Herkes haftada sadece 2 poşet az kullandığında yıllık 100 poşetin çöpe atılmadığı böylece daha az atık çıktığı ispatlanmıştır.

Gelecek nesillere daha güzel bir çevre  ve kaliteli bir dünya bırakmak için bez çanta kullanmak en doğrusudur. Bez çantalar, üretimde kullanılan hammaddelerine göre ya tamamen doğal ortamda çözünebilir %100 pamuk malzemeden ya da anti bakteriyel ve geri dönüşümlü malzemeden üretilmektedir. Doğa dostu etiketi olan bez torba ve ambalajların baskılarında; geleneksel kök boyalar, su bazlı boyalar, sağlığa zararlı olmadığı belirlenmiş tekstil boyaları kullanılmaktadır. Bez çantalar yıkanılan bilir ve uzun yıllar kullanılır. Naylon poşetler gibi kullan at değildir. Hepsinden önemlisi; ‘bez çanta ve bez torba doğa dostudur, geri dönüşümlüdür’ .

img